تاریخ مصور گیلان

772173161157954360644199491952452961

تصاویر گیلان قدیم را با ما در تلگرام واینستاگرام ببینید:

 

کانال گیلان قدیم درتلگرام  

  https://telegram.me/guilan_ghadim

اینستاگرام 

  keyvan_pandi

vasat1

« تاریخ مصور گیلان» را در صفحه ایستاگرام «کیوان پندی»دنبال کنید

بیش از ۱۶۰۰عکس تاریخی مربوط به تاریخ محلی گیلان، اعم از رجال ، مکان ها و بناهای تاریخی که حالا دیگر نیستند. بیشتر عکسها بیش از هزار لایک دارد و قطعا بازدیدکنندگان عکسهای صفحه اینستاگرام« تاریخ مصور گیلان»  بیش از این هاست و «کیوان پندی» روزانه بازدید کنندگان بیشتری را مشتاقانه به خود جلب می کند.

کافی است سری به پیج «Keyvan_Pandi » ، بزنید تا نوستالژیک خاطره های گیلان قدیم برایتان زنده شود. عکسهایی که مردم گیلان را با تاریخ محلی خود پیوند داده است. علاقه به دانستن تاریخ و هویت محلی را می توان از تعداد لایکهایی که مخاطبان به تصاویر  می دهند، پی برد.

این روزها با گسترش انواع فضاهای جدید ارتباطی، دیگر نوشتن مختص به یک گروه خاص ، نیست و همانند دوره مشروطه که شعرهایی با مضامین مردم پسند، مخاطبان خود را به سطح عام کشاند، فضاهای ارتباطی جدید هم انقلابی در نوشتن ایجاد کرده است. هرکس در محدوده و علاقه شخصی خود دست به قلم برده و با متن و تصویری که در صفحات اینستاگرام، تلگرام یا فیس بوک و… می گذارد، دیگران را به خواندن علاقمندی هایش فرا می خواند.

هرچند سبک زندگی جدید ، مطالعه  فست فودی را در فضاهای جدید ارتباطی ترغیب می کند؛ اما این بخش از مطالعه هنوز در آمارهای کتابخوانی متولیان فرهنگی سنجیده نمی شود، بی شک،  همین فضای کوچک نیز رغبت مردم را  به مطالعه ولو نیم دقیقه در روز  افزایش می دهد.

«کیوان پندی»،  با  وسواس خاصی منابع عکس ها را ذکر می کند و همین یادآوری، به اعتماد مخاطبانش افزوده است. این نویسنده جوان که قصد انتشار عکسهای تاریخی گیلان را دارد، در گفتگو با «گیلان مصور»  می گوید: برخی از عکسها  را از آرشیو شخصی خودم برداشته ام و تعدادی را هم  از  برخی دوستان و خانواده های گیلانی به امانت گرفته ام و یا برخی مخاطبان صفحه اینستاگرام  برایم فرستاده اند. من هم در پایان هر عکس ، منبع ارسالی و مشخصات عکس را قید کرده ام.

مثلا عکسی در صفحه ایستگرام هست که اجتماع پرشور مردم رشت را در میان مشروطه خواهان  و آزادیخواهان گیلانی در محل دارالحکومه رشت (میدان شهرداری کنونی رشت)نشان می دهد و مربوط به ۱۹بهمن ۱۲۸۷ خورشیدی است. این عکس را «مهدی معدلت» برایم فرستاده است.

  • برخی از این عکسها برای مردم خاطره نوستالژیک دارد.

بله. مثلا، «باغ سالار مشکات» اخیر بهسازی و برای بازدید مردم آزاد شد.  وقتی عکسی از شادروان «حاج حسینعلی سالار مشکات» از مالکین سابق گیلان را به همراه خانواده اش در باغ سالار مشکات را در صفحه گذاشته ام، مشاتقانه بازدیدکنندگان به این عکس مربوط به سی و چهار سال پیش واکنش نشان دادند.

و یا سردر قدیمی «باغ محتشم» که  مربوط به دهه ۴۰خورشیدی است. بسیاری از مردم بخصوص رشتی ها با  درختان تنومند آزاد این باغ خاطره نوستالژیک دارند. نمای قدیمی «کتابخانه ملی رشت» وقتی هنوز طاق نمای اخیر را نداشت، «سینما ایران» در سبزه میدان که حالا پارکینگ شده ، «دارالحکومه رشت»  جایش اداره پست سربرآورد، «بقعه کلرم» فومن وقتی هنوز نوسازی نشده بود  و… همه این عکسها بخشی از هویت تاریخی ماست و انتشار آن موجب می شود مردم به باقی مانده هویت های محلی خود بیشتر توجه کنند.

  • منابع و توضیحات برخی از عکسها ناقص است، مثلا عکسی از اولین کارخانه ابریشم کشی رشت در امین الضرب گذاشته اید ولی منبع آن ذکر نشده است.

متاسفانه تعدادی از عکسها مشخص نیست که عکاسش که بوده و یا چه کسانی هستند و .. با این همه تلاش شده  عکسها همراه با مختصر توضیحات همراه با تاریخ نوشته شود.  البته باید یاد آور شوم که علاوه بر مطالعات کتابخانه ای ومیدانی از دانش واطلاعات شماری از پژوهشکران گیلانی هم  در این سالها بهره بردم و جا دارد از اساتیدی بزرگی همچون؛ شادروانان استاد جعفر خمامی زاده و استاد فریدون نوزادهم  تقدیری نمایم.

  • عکسهای صفحه اینستاگرام شما حکم پیش غذایی را دارد که بیننده را برای دانستن بیشتر وسوسه می کند، قصد انتشار تصاویر را به صورت مکتوب ندارید؟

تعدادی از عکسها را گلچین کرده ام  و در آینده نزدیک توسط انتشارات ایلیای رشت منتشر می شود و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ گیلان می توانند تهیه نمایند. در دو کتاب مجزا- که در دست انتشار دارم- نیز به شماری از عکاسان واشخاصی که عکس را از آنها دریافت کرده ام؛ ذکر شده است.

  • عکسهای در دست انتشار شامل چند قطعه عکس می باشد؟

یک کتاب، مربوط به عکسهای تاریخی فومن وماسوله، در یکصد قطعه عکس ویکی دیگر با دویست قطعه عکس مربوط به کل گیلان قدیم اعم از مناطق غربی وشرقی گیلان منتشر می شود.

  • صفحه اینستاگرام شما از چه سالی راه اندازی شده و هدفتان از ابتدا چه بود و آیا فکر می کردید این پیج اینهمه مخاطب داشته باشد؟

یک سالی می شود که  صفحه ایستاگرام راه اندازی شده.  البته قبلا در فضاهای دیگر مجازی مثل فیس بوک  و برخی سایتها همین موضوع تاریخ محلی را دنبال می کردم.  و هدفم ارایه آگاهی و اطلاعات تاریخی  به اهالی گیلان بود. برای من جالب است که بیشتر مخاطبان پیج، بانوان فرهیخته هستند. اخیرا نظر گیلانیان مقیم دیگر استانها و گیلانیان مقیم خارج از کشور نیز به این صفحه جلب شده است و جای خوشحالی است که مردم به شناخت تاریخ معاصر خود اینهمه علاقه نشان می دهند.

  • بنظر شما، فضاهای جدید ارتباطی تا چه اندازه در مطالعه مردم تاثیر گذار است و چگونه می توان این فضاها را هدفمند نمود؟

امروزه استفاده از اینترنت وفضاهای مجازی خیلی افزایش یافته  است و اگر مدیریت نشود، پیامد های نامناسب اجتماعی را بدنبال خواهد داشت ولی اگر با برنامه  پیش برویم، محرک خوبی برای توسعه فکری اقشار مختلف جامعه خواهد بود. بویژه برای نسل جوان تاثیر مطلوبی دارد و می تواند در این دوران بحران هویت، پیوند انها را با تاریخ و فرهنگ  سرزمین مادری افزایش داد.

 *****

کیوان پندی  هرچند محقق و پژوهشگر جوانی بالیده از شهر مجسمه های ایران« فومن » است، اما علاقه وافرش به تاریخ محلی گیلان وی را واداشته تا از سال ۱۳۷۸، مطالعاتش را هدفمند و جدی دنبال نماید. حاصل این پژوهش ها، انتشار چندین جلد کتاب در حوزه تاریخ محلی است؛

 سرزمین ومردم فومنات که به چاپ دوم رسیده،  رشت در آیینه ی تاریخ،  ماسوله نگین ایران زمین ، قلعه رود خان ( ارباب قلعه ها )،  راهنمای گردشگری استان گیلان ، دیدنی های گیلان ، گیلان در آیینه زمان و  خردمند جاوید  که نگاهی دارد به زندگی وآثار آیت الله اریب فومنی.

گیلان مصور، برای این پژوهشگر آرزوی موفقیت دارد.

گفتگو از: مهری شیرمحمدی

منبع : سایت گیلان مصور

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس