سه شنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

به یاد «گل آقای ملت ایران »؛ کیومرث صابری فومنی

kiomars-saberi

مردی که لبخندرا به مردم ایران هدیه کرد

کیوان پندی

برکسی پوشیده نیست که زنده یاد کیومرث صابری فومنی معروف به «گل آقا » از جمله مفاخر ادبی – فرهنگی کشور عزیزمان ایران است وپرداختن به زندگی وآثار شخصیت هایی از این دست ،جزو ضروریات خواهد بود.کیومرث صابری فومنی نویسنده،شاعروطنز پرداز معروف معاصر در هفتم شهریورماه ۱۳۲۰همزمان باهجوم نیروهای شوروی به گیلان وارتش متفقین به ایران در خلال جنگ جهانی دوم در شهر صومعه سراکه در آن زمان از توابع شهرستان فومن شمرده می شد تولد یافت. پدرش مرحوم علی نقی صابری رشتی از کارمندان اداره دارایی صومعه سرا بود که به قولی چندروز قبل از تولد کیومرث،بدست نیروهای کمونیستی کشته شد(قول دیگر اینکه وی بعدازآنکه در سال۱۳۲۱به دارایی فومن منتقل شد چندی بعددر همان سال درگذشت).مادر کیومرث نیز از سادات آذری زبان بود که در مکتب خانه ،قرآن تدریس می کرد ودر دامن خود فرزندی چون کیومرث را پرورش داد.

کیومرث پس از گذراندن دوران خردسالی ،تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان ترقی فومن گذراند وبعد از اتمام این دوره از آنجایی که ادامه تحصیل به خاطر فقر مادی برایش ممکن نبود،از این رو به شاگردی دریک مغازه خیاطی پرداخت،اما بعداز مدتی به اصرار مادر ودوستان ،تحصیل در دبیرستان را آغاز نمود ودر عین حال در مغازه برادرش که تعمیرکار دوچرخه بود نیز کار می کرد. سیزده ساله بود که به قدرت قلم پی برد ویک سال بعد از آن سرودن شعر راآغاز کرد. در سال۱۳۳۶غزلی هشت بیتی راباعنوان «یتیم»سرود که در همان سال درمجله امید ایران به چاپ رسید.مرحوم صابری چندی بعد از این به شغل شریف معلمی نیز دست یافت.درسال ۱۳۳۸معلم دبستان روستای کسما گردید ویک سال بعد به روستای گسکره وکوچی چال فومن منتقل شد ودر این روستاها به تربیت دانش آموزان مقطع ابتدایی همت گمارد. چندی بعد از این طنز نویسی اش در روزنامه طنز توفیق آغاز شد وبعداز آنکه دریکی از تظاهرات دانشجویی در تهران کتک خورد وگردنش آسیب دید،از آن پس بانام مستعار«گردن شکسته فومنی» فعالیت خود را درقالب شعر وطنز باروزنامه توفیق ادامه داد.صابری بعداز پایان تحصیل در دانشکده حقوق تهران دریکی از هنرستان های این شهربا شهیدمحمدعلی رجایی آشنا شد وبعد از این بود که به أخذ لیسانس ادبیات تطبیقی نیزاز دانشگاه تهران نائل آمد.

صابری پس از انقلاب دردولت موقت مهندس مهدی بازرگان به عنوان مدیر کل بازرگانی وزارت آموزش وپرورش مشغول به کار شد وباتشکیل اولین دولت به عنوان مشاور فرهنگی نخست وزیر محمدعلی رجایی به فعالیت پرداخت .نامبرده درسال ۱۳۶۲از همه ی مسئولیت دولتی کنار گرفت وچندی بعد به حج مشرف گردید. از روز ۲۴دی ماه سال ۱۳۶۳شروع به نوشتن یادداشت های روزانه طنز بانام مستعار «گل آقا» وتحت عنوان “دو کلمه حرف حساب”بامحتوای انتقاد از دستگاههای دولتی ومشکلات موجود جامعه در صفحه سوم روزنامه اطلاعات کرد که گفته می شود این کار نقطه عطفی در طنز نویسی ایران واحیاگر طنز مطبوعاتی بعداز انقلاب بود .آنطور که نوشته اند بررسی این« دوکلمه حرف حساب»ها تاریخچه ای از وقایع سیاسی دوران معاصر را پیش چشم خوانندگان می گشود. به هر حال صابری پس از گذشت شش سال از نوشتن این یادداشت ها ،اولین هفته نامه طنز پس از انقلاب را دراول آبان ماه ۱۳۶۹با قیمت ۱۵تومان منتشر نمود وبعدازآن با همکاری دوستان ودخترش پوبک صابری فومنی ماهنامه گل آقا ،سالنامه گل آقا وهفته نامه بچه ها گل آقا را انتشار داد.

پس از این در دوازدهمین سالگرد انتشار هفته نامه  گل آقا وهم زمان با چاپ ۵۴۸مین شماره آن ،به دلایلی نامعلوم در دوم آبان ماه ۱۳۸۱تصمیم به تعطیلی این نشریه گرفت، تا اینکه سرانجام پس از سالها خدمات فرهنگی وبعد از تحمل یک نوع بیماری خونی در صبح روز یازدهم اردیبهشت ماه۱۳۸۳ دربیمارستان مهر تهران درگذشت ودر بهشت زهرا تهران آرام گرفت .گل آقای ملت ایران علاوه برآنچه که گفته شد ،دارای آثار دیگر نیز هست که از جمله ی آنها به برداشتی از فرمان امام علی (ع)به مالک اشتر،عصر ضحاک ،مکاتبات شهید رجایی وبنی صدر می توان اشاره نمود. واینک یک نمونه از طنز گل آقایی که در اینجا آورده می شود:

طب سنتی!

«گرانی وتورم کمرمردم را شکسته است»

                                      نماینده مخالف(در بحث  بودجه)

«گرانی وتورم کمرمردم را شکسته است»

                                      نماینده موافق(در بحث بودجه)

مابایک متخصص ارتوپدی جدید ویک متخصص شکسته بند سنتی تماس گرفتیم.گفتند:

«حرف» و«شعار» را قاطی کنند وبه کمر بیمار ببندند،فوت کنند،شکستگی خوب می شود!

                                                                 «گل آقا» یکشنبه ۲۱/ ۱۳۶۷/۱۲

 

منبع:

۱-سرزمین ومردم فومنات ،تألیف نگارنده،چاپ دوم، بااندکی تغییر واضافات

۲-گزیده دو کلمه حرف حساب کیومرث صابری فومنی (گل آقا)،به انتخاب ابوالفضل زرویی نصرآباد.

 

 

vasat1

 

 

تصاویر:

16-577  164425_950  ?????? ????? ????? ?? ???? ???? ??????

jalli -1saberi , poopak  gol-agha  nf00055409-1

th (7)  th (1)  th (4)

gol-1025-e  164902_524726167588347_1984  548576_JCnWigHy

dd0a57ae1482e5b4df4c6836a57d5aa2  Kiumars-Saberi-biographya-com-1  jeldGolagaha

k.t.f.54540120291   th (3)  th (6)

th (5)  100937253821  n00006030-r-b-013

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس