دکتر عباس بابک ؛ استاندار فومنی

gilan3

زنده یاد دکتر عباس بابک فرزند مرحوم حاج سید رضی گشتی به سال ۱۲۹۹ خورشیدی در روستای گشت فومن تولد یافت .نامبرده پس از اتمام تحصیلات در دبیرستان رشت ،سپس در دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد وبعد از اخذ لیسانس در سال ۱۳۲۰ به استخدام وزارت کشور در آمد وبعد هم شهر دار بابل شد .
او در سال ۱۳۲۳ وارد دانشکده افسری گردید ،اما زود کناره گیری کرد وبه وزارت کشور بازگشت وشهردار شهرهای قم زنجان وهمدان شد .وی در سال ۱۳۲۷ باسمت فرماندار تالش به گیلان باز گشت وسال بعد فرماندار انزلی شد. بابک در سال ۱۳۳۰ عازم ماموریت خارج از کشور شد ودر ضمن به ادامه تحصیل نیز پرداخت ودر سال ۱۳۳۲ به دریافت درجه دکترا در رشته حقوق اداری از دانشگاه پاریس نایل شد.
دکتر بابک پس از بازگشت به وطن در سال ۱۳۳۳ مدت پنج سال فرماندار تهران بود وپس از آن در خرداد ماه ۱۳۴۰ به استانداری گیلان منصوب و یک سال وهفت ماه بعد در دی ۱۳۴۱ استاندار مازندران شد ودر همین ایام از طرف انجمن شهر رشت عنوان ” استاندار خدمتگزار ” به او داده شد.
وی در سال ۱۳۴۶ در انتخابات دوره پنجم مجلس سنا به عنوان کاندیدا شرکت کرد ،اما موفق نشد واز آن پس، سالها با سمت مشاور وزیر کشور خدمت نمود ،تااینه در سال ۱۳۵۶باز نشسته شد . وی تا سال ۱۳۸۷ در تهران اقامت داشت ودر حال حاضر ساکن آمریکاست . مقالات وتالیفی هم دارد به نام” قرآن ودانشوران” که در سال ۱۳۷۷ در تهران منتشر شد.دکتربابک دربهمن ماه ۹۴ درآمریکا بدرودحیات گفت وهمانجا مدفون گردید.روحش قرین آرامش.

کیوان پندی

منبع : استانداران گیلان از آغاز تا ۱۳۵۷ ، نوشته دکتر هومن یوسفدهی

۱ دیدگاه

  1. اکنون در لس آنجلس محله سانتامونیکا ایام سپری می کند.
    از نازنینان روزگارند خداوند حفظشان کند.

    پاسخ دادن

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس