حجت الاسلام شفتی ؛ نام آوری از دیار شفت

image66667778s

خطه ای که اینک آن را به نام «شفت » یا به قول اهالی قدیم آن ،« قصبه » می شناسیم ،از دیر باز عالمان و فرزانگان فراوانی را در خود پرورانده و خاستگاه فرهیختگان زیادی بوده که از معاصرین آنان به عالمانی چون: میرزای شفتی معروف به میرزای قمی ، حجت الاسلام شفتی و دیگران را می توان نام برد و ازمتقدمین هم یکی شیخ عبدالقادرگیلانی عارف و عالم قرن ششم هجری است که امروزه مزارش در بغداد در خیابانی موسوم به کفاح مورد توجه مسلمانان به ویژه اهل تسنن بوده و جالب اینکه سید یوسف رضا گیلانی که از مارس سال ۲۰۰۸میلادی (فروردین ۱۳۸۷) به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد از نسل وی و از فرزندگانش به شمار میرود.
و اما در میان عالمان و مشاهیر معاصر شفت حجت الاسلام شفتی (ره) از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردار است که در اینجا نظری کوتاه به زندگی و آثار او می اندازیم .عالم فقیه ، محقق ،زاهد،عابد متقی و مجتهد مرحوم حجت الاسلام حاج سید محمد باقر موسوی شفتی معروف به« حجت الاسلام » به سال ۱۱۷۵ یا به قولی دیگر ۱۱۸۰ هجری قمری در روستای چرزه تارم زنجان یا به روایت دیگر روستای نهزم شفت دیده به جهان گشود . پدرش سید محمد نقی نام داشت که ابتدا در چرزه زنجان زندگی میکرد و سپس برای سرپرستی امور دینی به نهزم شفت کوچید و سرانجام در سال ۱۱۹۲ هجری قمری در زمان حکومت امیر هدایت خان فومنی (اتور خان رشتی) بر گیلان در همان جاوفات یافته و به خاک سپرده شد.سید محمد نقی موسوی به نقل از گزارشهای مرحوم شیخ حر عاملی در کتاب نسخه خطی (هدایه ائمه ) غیر از سید محمد باقر فرزند دیگری به نام سید محمد زکی نیز داشته و به باور شماری هم میر مقیم (جد خاندان مقیمی )نیز از برادران حجت الاسلام شفتی بوده یا با این خانواده نسبتی داشته است که از خصوصیات زندگی ایشان هیچ گونه اطلاعی در دست نیست.
به هرروی حاج سید محمد باقر موسوی شفتی ملقب به « حجت السلام »که نسبش با بیست ودو واسطه به امام هفتم شیعیان می رسد ، پس از گذراندن دوران کودکی و فرا گرفتن مقدمات علوم دینی نزد پدرش ، به منظور آموختن سطوح عالی به نجف اشرف عزیمت و حدود هشت سال در نجف، کربلا و کاظمین در محضر درس عالمان و دانشمندانی چون: سید محمد مهدی بحرالعلوم ،سید علی طباطبایی ،شیخ جعفر کاشف الغطاء،حاج محمد باقر بهبهانی (وحید)،حاج محمد مهدی نراقی و دیگران به تکمیل علوم دینی (حوزه وی)پرداخت. معظم له پس از کسب درجه اجتهاد در سال ۱۲۰۴ﻫ.ق به ایران بازگشت وبه محضر درس مجتهد معروف میرزا ابوالقاسم شفتی معروف به میرزای قمی (متوفای۱۲۳۱ ﻫ.ق)راه یافت .چندی بعد در سال ۱۲۱۷ ﻫ.ق رهسپار اصفهان شد و پس از ورود به این شهر درمدرسه چهارباغ آن حوزه درسی تشکیل داد واز آن پس مقیم آن دیار گردید. نوشته اندکه ؛اوکم درس می گفت ،عبادت بسیار می کردو بیشتر اوقات در رفع مشکلات مردم سعی وافر مینمود.
به گواهی تاریخ حاج سید محمد باقر در زمان حیات خودمنشاء خدمات بسیاری بود و در عین داشتن ثروت،اهل سخاوت نیز بود و بناهای عام المنفعه بسیاری را از خود بر جای گذاشت که ازبارزترین آنان به احداث مسجدی بزرگ در محله بید آباد اصفهان میتوان اشاره کرد که امروزه از جمله آثار تاریخی ارزشمند این شهرستان به شمار می رود .در رابطه با این مسجد نیز گفته می شود که بنای آن را در سال ۱۲۴۰ یا ۱۲۴۵ هجری قمری گذاشته و سر انجام در سال ۱۲۶۰ هجری قمری یعنی مقارن با سال وفات او به اتمام رسیده است. نوشته اند که فتحعلی شاه قاجار در سفری به اصفهان آن مسجد بزرگ و با شکوه را در اثنای ساختش دید و از سید شفتی خواست که اجازه دهد وی نیز در هزینه آن مسجد شرکت نماید ،اما سید با الصراحه دست رد به سینه شاه ایران زد و خود به تنهایی آنرا به اتمام رسانید.این مسجد امروزه در زمینی به مساحت ۸۰۷۵ متر مربع بنا شده و دارای دو شبستان بزرگ ،گنبد،دو چهلستون ،دو مهتابی و سه ایوان و گلدسته به عنوان مسجد و نیز مدرسه و بیش از ۴۵ حجره در طبقه فوقانی به منظور سکونت طلاب است. دو درب در جنوب شرقی و جنوب غربی و دودرب واقع در سمت شمال مسجد،محلهای اطراف را از طریق مسجد به یکدیگر متصل میکنند. مسجد دارای وقف نامه ای نیز هست که توسط فرزند ارشداو، یعنی حاج سید اسدا…شفتی در روز سه شنبه هشتم رمضان سال ۱۲۶۲ هجری قمری تنظیم گردیده که رونوشت اصل نسخه آن امروز در آرشیو اداره اوقاف اصفهان موجود است. از دیگر آثار حجت الاسلام شفتی کتابخانه ی خصوصی او بوده که بسیار ارزشمند وکتابهای نفیسی نیز داشت.
حجه الاسلام شفتی این دانشمند و فقیه عصر قاجاریه دارای تالیفاتی نیز بود که بعضاً به چاپ رسیده اند. وی پس از سالهای زندگی عارفانه و زاهدانه سرانجام در عصر روز یکشنبه دوم ربیع الثانی سال ۱۲۶۰ هجری قمری(مطابق بااول ارد یبهشت ۱۲۲۳ هجری شمسی) بر اثر بیماری دیده از جهان فرو بست و در نهایت در ضلع شمال شرقی مسجد خود به خاک سپرده شد . این عالم بزرگوار در ثمره ازدواج خود دارای ۶ یا ۱۰ پسر وهم چنین دو دختر شده بودکه بیشتر آنها مجتهد و از دانش و کمال بهره مند بودند .فرزندزادگان وی امروزه با نام خانوادگی: موسوی شفتی ، حجت مند، حجتی ، سمیع فومنی و…شناخته می شود.

« کیوان پندی »

منابع:
۱-تاریخ رجال ایران ،جلدسوم، مهدی بامداد
۲-نامها و نامدارهای گیلان،جهانگیر سرتیپ پور
۳- کتاب گیلان،جلد دوم،به سرپرستی ابراهیم اصلاح عربانی
۴-سرزمین و مردم فومنات،کیوان پندی ،چاپ دوم
۵-پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام شفتی(shfti.net)
۶-تاریخ شفت،نادرافشاریان

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس