قدیمترین اثر کاوش شده در بخش جلگه ای گیلان

123455

روستای قلعه گردن در دهستان تول لات بخش رحیم آباد رودسر و برکرانه غربی رودخانه بزرگ پلرود، در کنار جاده سفیدآب و با ارتفاع حدود ۱۱۰متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. فاصله این روستا با مرکز شهر رحیم آباد ۵ کیلومتر، با شهرستان رودسر ۲۰ کیلومتر و مرکز استان ۹۵ کیلومتر میباشد.
بنای قلعه گردن در شرقی ترین قسمت یال روستای قلعه گردن که مشرف بر رودخانه وزمین های اطراف است وارتفاع ان نسبت به سطح دریا ۱۸۱متر است پلرود بعد از سفیدرود بزرگترین و پرآب ترین رودخانه گیلان است که از ارتفاعات و دامنه های البرز در شرق استان گیلان سرچشمه گرفته و در حدفاصل شهرهای کلاچای و رودسر به دریای خزر می ریزد.
مهمترین سرشاخه پلرود از کوه میجی در طالقان است و پس از پیوستن با رودخانه های کاکرود و تینکارود و ادامه مسیر تا گرمابدشت (سی پل) با رودخانه چاکرود که از ارتفاعات دیلمان و درفک و لسبو، شاهجان و کمنی سرچشمه می گیرد یکی شده و رودخانه بزرگ پلرود را تشکیل می دهند پس از طی مسیر حدود ۳۰ کیلومتر در جهت شمال، به دریای خزر می ریزد.
این رود با حوضه آبریزی در حدود ۲۳۵۰کیلومترمربع از پرآب ترین رودهای گیلان محسوب می گردد. :قلعه گردن با شماره ۹۴۰۸ در سال ۱۳۸۲در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا بر روی شرقی ترین قسمت یال روستای قلعه گردن و با ارتفاع حدود ۱۰۹متر از سطح دریاهای آزاد، مشرف و مسلط بر ساحل غربی رودخانه پلرود(که تنها گذرگاه جلگه به کوهستان در اعصار گذشته بوده)، قرارگرفته است.
ساختمان قلعه با پلان بیضوی شکل و محیطی در حدود ۹۰متر، با استفاده از مصالح سنگ لاشه تراش خورده و ملات ساروج ساخته شده است. این قلعه از سه طرف بوسیله رودخانه های پلرود (در جنوب قلعه) و کشکو در شمال و شرق قلعه محصور شده و از سمت غرب بوسیله خندق هایی که امروزه پر شده، احاطه گشته است.

ghalegardan12

کاوش در گورستان باستانی قلعه گردن که توسط آقای مهندس شهرام رامین انجام گردید منجر به شناسایی یکی از قدیمترین گورستان های باستانی در جلگه گیلان گردید کاوش در این گورستان برای اولین بار بعد از صد سال فعالیت های باستانشناسی در این منطقه انجام شده وحاوی نتایج ارزشمند در باره دوره های عصر آهن در جلگه ی گیلان گردید با توجه به وضعیت قرار گرفتن اشیاء و آثار اسکلت های مکشوفه در درون این گور ۶ دوره تدفینی در کاوش آن شناسایی شد پوشش سطح گور از دو تخته سنگ بزرگ به ابعاد ۱۷۲*۲۰۸ ۷۰*۱۵۰ سانتیمتر است که در داخل آن بقایای از اسکلت های تخریب شده، آثار سفالی،اشیاءمفرغی،سردوک ها، مهره ها و مهر کشف گردیده ،این اشیاء قابل مقایسه با اشیاه مکشوفه در گورستان های مارلیک، کلورز،تول تالش است.
معماری گور از نوع گورهای چهارچینه ای با پوشش کلان سنگی می باشد. قابل مقایسه با گورهای مارلیک بوده که دیواره آنها از سنگ های نازک لاشه ای زردرنگ ساخته شده بود. تنها تفاوت در پوشش سقف گورهاست. چنانکه سقف گورهای مارلیک با چوب پوشیده شده بودند باتوجه به اشیاء مکشوفه ومعماری قبور بدست آمده می توان گفت که این گور آرامگاه خانوادگی است که تدفین دسته جمعی در آن صورت گرفته است،. و متعلق به دوره آهن ۱و۲ می باشد(۳۵۰۰-۳۲۵۰)
آنچه حایز اهمیت است تمامی کاوش های باستانشناسی صورت گرفته استان گیلان مربوط به ارتفاعات گیلان بوده است کاوش های باستانشناسی که در گورستان قلعه گردن ،محوطه باستانی شیخ نشین وشهر تاریخی گسکر در طی چند سال اخیر صورت گرفته منجر به شناسایی بخشی از فرهنگهای دوره پیش از اسلام ودوره اسلامی در جلگه گیلان شده است.

منبع : وبسایت رسمی باستان شناسی استان گیلان

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس