قلعه رودخان سترگ درخاورمیانه -کوروش مهیار

mahyar3

 دوست بزرگوارم آقای فرامرز ولی زاده از مغازه مطبوعاتی خود کتابی را به اختیارم گذاشت با نام قلعه رودخان ارباب قلعه ها. آن هم از دوست جوان محقق و پرتلاشم آقای کیوان پندی .خواسته ام  نه بعنوان جسارت نقد بلکه معرفی کوتاهی برای مهمانان گردش گر و علاقه مندان تاریخ و خوانندگان ما در اینجا داشته باشم. اگر چه علم تاریخ آنهم در بنایی شگرف و سترگ واعجاب آوربومی با این نامشهودی و رمز آلود که گذشتگان تنبل ما کمتر به درج مکتوب آن پرداخته اند در حد توان بضاعت و قدرتم نیست. این چهارومین کتاب مرجع و اطلاعات گون از تاریخ منطقه ما بعد از کتاب فومنات و رشت و ماسوله است که توسط این محقق جوان نشر می یابد. آنها که فقط کمی دستی بر این آتش دارند می توانند حدسی از این راه دشوار گذر داشته باشند.

کتاب کم حجم ومکفی ، قلعه رودخان در ۶۷ صفحه همراه تصاویراست. سه فصل که ۱- گیلان و قلعه های آن  ۲- فومن و قلعه های آن  ۳- دژ قدیمی قلعه رودخان  اساس نوشتار را تشکیل می دهد. کتاب توسط انتشارات بلور با شمارگان ۳۰۰۰ جلد به قیمت ۱۴۰۰ تومان  توزیع گردیده است. ما این کتاب را که در شرایط و امکانات زمان فعل بسیار زیبنده و موثربرای همگان می باشد را به همه شما پیشنهاد می نماییم.

موئلف و نویسنده فرهیخته و آگاه مند فومنی،آقای کیوان پندی در پروسه زحمات گذشته خود بخصوص برای تالیف کتابهای تاریخی منطقه ما به نتایج مطلوبی رسیده و بر اساس اینکه برای خوب نوشتن باید رنج کشید می توان به این امر شهادت داد. کتاب بسادگی و روانی تمام چه از مقطع زمانی آن (دیاکروتیک) و چه مقطع کنونی(سنکرونیک) می توان به مزیت های آن نسبت به تحقیقات دیگران پی برد. در واقع تسلط وتوضیح روند تاریخی بناها وآثارو عناصر متشکله آن حقن که دشوار نگاری خود را خواه از جهت افاده مطلب و خواه از جهت موضوعات قابل بحث دارد.  چون نوشتارهای کمکی مکتوب گذشتگان تنبل ما کمتر موجود بوده و کاست و فزودهای گاهن مشهود محققین دلسوزعلاقه مند ما نه از کار نابلدی بلکه کمبود منابع می باشد. لذا به فرمایش قرآن :  کل یعمل علی شاکلته   و یا بقول مولوی  : هر که از سیرت خود می تند.  نگارنده در شناخت اسلوب و روش کاربردی دوست نویسنده ام آقای کیوان پندی مطمئن است که ایشان تمامن ساعی است تا مطلب را از علم به پندار و از منطق به مشتی خرافه فرا نبرد. البته همه کسانی که خود را بین دوچیز در بند می بینند همچون حسرت دیروز و ترس از فردا این دلواپسی های گذشتگان و نمود زندگیشان را درحد مقدور جهت چراغ آینده به نوشتار می آورند بی آنکه زیاد بر سر وعظ بنشینند و یا ادعایی داشته باشند.

به قول حافظ :

                  همتم بدرقه راه کن ای طاهر قدس    که دراز است ره مقصد ومن نوسفرم.

بهرحال دربرابر رویدادهای پر غنج تاریخ با وجود کمبود منابع و اطلاعات دقیقتر، مشکل می توان در شرایط و امکانات فعلی دارای تسلط بود.لذا گاه وقایع سراپا واژون به نظرمی آید که آن هم نتیجه واژونه بودن ، تمدن و فرهنگ جنگ ورزانه ابتدایی و اولیه حکومت هاو فرقه ها و گروهها بدون هیچ ژرفای منطقی دوران های واپسین بوده است. لذا نگارنده امید وار است با تلاشهای همه جانبه جوانان محقق واهل علم و جستار معاصر در چیستانهای راز و رمز آلود گذشتگان باریک شوند و به گوهر های ناب اندیشه های بشری یاری برسانند. مطلق های متعصب گذشته را به نسبی بودن مبدل نمایند تا هنگام داوری نقادانه معایب بزرگ امری آسان و مفهوم مبدل گردد. موانع موجود بر سر راه تحولات اساسی تاریخ کشور گرانمایه ما سهل تر شود. در این پایان کماکان منتظر آثار دیگری از این گونه پژوهش های پر تضاریس و پر زحمت از محقق سخت کوش فومنی جناب کیوان پندی بوده و آرزوی موفقیت و دعای خیربرایشان را دارم.

 کوروش مهیار

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس