سه شنبه, ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

هفدهمین یادمان «شیون فومنی»

shevan2232

به گزارش وب سایت شهرستان فومن  به نقل از سایت عصر گیلان ، رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور با بیان اینکه شیون فومنی یکی از ستون‌ های خیمه فرهنگ گیلان است، افزود: شیون یک شخص در تاریخ نبود بلکه یک شخصیت و سخنگوی ادبیات گیلک بود.
مرتضی طالع ماسوله فرهنگ کشور را قصه پر غصه ای دانست و اظهار کرد: متاسفانه تاکنون نگاه مناسبی به این حوزه در کشور انجام نشده است.
وی افزود: شیون یک شخص در تاریخ نبود بلکه یک شخصیت و سخنگوی ادبیات گیلک بود.
طالع با بیان اینکه شیون سخن گیلک و حرف دل مردم را در قالب شعر بیان می‌کرد، متذکر شد: شیون فردوسی استان گیلان بود.
وی به جایگاه بالای عنصر فرهنگ و ادبیات ایران در تمام محافل بین‌ المللی اشاره کرد و ادامه داد: اشعار شیون از بطن جامعه و بیانگر حرف مردم بوده است.
رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور یادآور شد: علت از دست دادن زبان مراکش، تونس، مصر عدم برخورداری از ادبیات قوی می‌ باشد.
وی به آغاز شکل‌ گیری ادبیات گیلک در قرن سوم هجری شمسی اشاره و تصریح کرد: پس از دوران مشروطیت تحول عظیمی در ادبیات گیلگ به وجود آمد و فومن نیز نقش کلیدی را در این تحول عهده‌ دار بوده است.
طالع با بیان اینکه شیون فومنی با ارائه هفت کاست تحولی عظیمی را در ادبیات گیلگ ایجاد کرد، متذکر شد: باید با تفسیر و توجه به سیرت به عمق اشعار پی برد.
رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور در پایان بر برگزاری جلساتی مبنی بر تفسیر و شناخت ادبیات شیون تاکید و اظهار کرد: شیون در حوزه‌ های مختلف طنز، نقد، سیاسی، اجتماعی عاطفی ورود کرد و کمتر شاعری اینگونه بوده است.

عاشوری: ما مدیون تلاش های افرادی همانند شیون فومنی هستیم
نماینده مردم فومن و شفت نیز در این مراسم با اشاره به وظیفه سنگین همه مسئولان نسبت به مباحث فرهنگی، اظهار کرد: امروزه که شاهد هجوم به فرهنگ های کوچک هستیم باید از روشهای مناسب برای مقابله با آن استفاده کرد.
ناصر عاشوری با بیان اینکه یکی از وظیفه های سنگین در جامعه دفاع عملی از زبان مادری است، افزود: ما مدیون تلاش های افرادی همانند شیون فومنی برای زنده نگه داشتن زبان مادری خود هستیم.
وی خاطرنشان کرد: خدماتی که شیون فومنی برای فرهنگ گیلکی انجام داده در آینده مشخص خواهد شد.

نیک‌ انجام: شیون با ارائه اشعار گیلکی تحول عظیمی در ادبیات گیلک ایجاد نمود
دیگر سخنران این مراسم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن بود.
یوسف نیک‌ انجام در یادمان شاعر بزرگ گیلان با بیان اینکه شیون فومنی حق بزرگی بر گردن ادبیات فولکلور دارد، اظهار کرد: برگزاری یادمان‌ ها، کوچکترین وظیفه متولیان عرصه فرهنگ و هنر است.
وی با بیان اینکه شیون فومنی در اشعار گیلکی از حکایت‌ های فولکلور محلی فراوان بهره برده است، افزود: زبان شعر شیون ساده و روان است.
نیک‌ انجام به برقراری احساس پیوند و نزدیکی خوانندگان با اشعارش وی اشاره و خاطرنشان کرد: شیون جز معدود شاعران معاصری است که شعرش دارای مخاطب عام است.
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه قدرت در تکنیک روایت از جمله ساختار روایت، پردازش شخصیت‌ ها و زبان نسبت به واژگان شعر او بسیار نیرومند ساخته شده است، عنوان کرد: در شعر شیون دو ویژگی طنز و جدی دیده می‌ شود.
نیک‌ انجام با یادآوری اینکه شعر گیلکی با حضور شیون جان تازه‌ ای به خود گرفت، متذکر شد: شیون با ارائه اشعار گیلکی خود تحول عظیمی در ادبیات گیلک ایجاد نمود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن در پایان به وجود اشعار گیلکی در کنار شاهنامه فردوسی، مثنوی مولانا در خانه اکثر گیلانی‌ ها اشاره و تصریح کرد: علی‌ رغم تاکید مقام معظم رهبری، متاسفانه فرهنگ و هنر در تخصیص اعتبارات در اولویت آخر قرار دارد و موازی‌ کاری دستگاه‌ های فرهنگی نیز از دیگر مشکلات امروز جامعه ما در این حوزه است.

ناصر فیض: زادگاه طنز سیاسی و شعر مدرن در شمال است
ناصر فیض، طنزپرداز برجسته و داور برنامه قندپهلو نیز در ادامه، به نقش شعر محلی بویژه ادبیات گیلک اشاره و اظهار کرد: شیون از شاعران جاویدان و ماندگار ادبیات ایران است.
وی بر ترجمه و تفسیر آثار محلی تاکید و خاطرنشان کرد: ظرفیت زبان فارسی به جهت برخورداری از زبان‌ های مختلف محلی بالا است در این راستا برخی معتقدند اشعار فارسی قابل ترجمه نمی‌ باشد و آن را یک ضعف می‌ دانند در حالی که این قوت زبان فارسی است که ترجمه‌ پذیر نمی‌ باشد.
فیض با بیان اینکه تعدد زبانه‌ ای محلی سبب افزایش ظرفیت زبان فارسی شده است، گفت: شاعرانی همچون شیون افزون بر ساختار ظاهری به اهمیت محتوا پی بردند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از اشعار شیون چاپ نشده است، افزود: زادگاه طنز سیاسی و شعر مدرن در شمال است و در آثار افرادی همچون کیومرث صابری بنیانگذار طنز مودب سیاسی نجابت زبان فارسی در طنز دیده می‌ شود.
فیض در پایان به تاثیرگذاری آثار و نقش اشعار شیون فومنی اشاره و اظهار کرد: شیون فومنی در تمام کشور شناخته شده و برای زبان فارسی، شعرا، ادیبان و فرهنگستان کشور فردی مهم است.

عکس ها از : سایت بهجت نیوز

یادواره-شیون-فومنی-1  یادواره-شیون-فومنی-2  یادواره-شیون-فومنی-3

یادواره-شیون-فومنی-4  یادواره-شیون-فومنی-5  یادواره-شیون-فومنی-6

یادواره-شیون-فومنی-7  یادواره-شیون-فومنی-9  یادواره-شیون-فومنی-8

یادواره-شیون-فومنی-13  یادواره-شیون-فومنی-15  یادواره-شیون-فومنی-16

یادواره-شیون-فومنی-17  یادواره-شیون-فومنی-19  یادواره-شیون-فومنی-20

یادواره-شیون-فومنی-21  یادواره-شیون-فومنی-22  یادواره-شیون-فومنی-23

یادواره-شیون-فومنی-24  یادواره-شیون-فومنی-25  یادواره-شیون-فومنی-26

یادواره-شیون-فومنی-28  یادواره-شیون-فومنی-29  یادواره-شیون-فومنی-30

یادواره-شیون-فومنی-31  یادواره-شیون-فومنی-34  یادواره-شیون-فومنی-37

یادواره-شیون-فومنی-38  یادواره-شیون-فومنی-41  یادواره-شیون-فومنی-46

یادواره-شیون-فومنی-47  یادواره-شیون-فومنی-48  یادواره-شیون-فومنی-49

یادواره-شیون-فومنی-53  یادواره-شیون-فومنی-54 یادواره-شیون-فومنی-50

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس