یادی از یک بازاری نام آشنا/مشهدی احمد صبرکن زنجانی

17932

کیوان پندی/  با بررسی تاریخ وگذشته کهن شهر فومن، به نام و نشان تعدادی ازرجال، بزرگان واشخاص صالح و خوشنامی بردخوردمی کنیم که اغلب بومی و شماری هم از مهاجرینی بودند که دراواخر قاجار یا اوایل پهلوی ازمناطق همجوار بالادست شهرک ماسوله نظیر: طارم  وهزاررود زنجان ،ماجلان وخلخال اردبیل، تبریز وحتی دیگر نقاط چون طالقان و…به این دیار کوچیده ودر آن ساکن شدند که  مرحوم مشهدی احمد صبرکن زنجانی از جمله معروف ترین آنهاست.

 مشهدی احمد صبرکن زنجانی معروف به «مشهدی احمدخراز» و مشهور به « مومن» در اواخر قاجاریه بود که به همراه تنها برادربزرگش شادروان مشهدی قنبرکه بعدها شناسنامه «محنت دیده شاد زنجانی» گرفت، جهت دستیابی به زندگی بهتر وتجارت پر سودتر به فومن مهاجرت کرد وتا آخرعمردر این شهر روزگار گذراند. ایشان به روایتی متولد ارمغانخانه (آرمانخانه ) زنجان بودند که ابتدا تحت تربیت دینی پدربزرگوارشان مرحوم مشهدی فیضی( فرزین) ومادرشان مرحومه سلمه خاتون قرار داشتند،تا اینکه پس از تحصیلات ، از راه ماسوله- ماجلان به فومن آمدند وبرای همیشه در این شهر ماندگار شدند.

طبق بررسی ها این دو برادر از دودمان ایل « افشار» بودندکه امروزه بازماندگان این ایل درمناطقی از کشور نظیر: زنجان ،تبریز، سلماس، اورمیه،کرمانشاه، خوزستان، خراسان، فارس و… زندگی می کنند وبعضاً با نام خانوادگی «افشار» در زنجان وتبریز در کار تجارت فرش می باشند. به گواهی تاریخ ومنابع موجود ؛ ایل ترک تبار افشار از دوره صفویه به این سو،به ویژه درعصر قاجاریه، رجال وشخصیت های برجسته سیاسی ،دینی و… معروفی از آنان برخاسته اند که نادر شاه افشار از شاخص ترینشان است.

به هر روی همانطور که گفته شد مشهدی احمد و مشهدی قنبر از بازماندگان  ایل افشار بودند که بعد از سکونت در فومن به کار خّرازی روی آورده وسپس دراین شهر با خانواده ای از اهل زنجان و آذربایجان شوروی سابق وصلت کردند و صاحب فرزندانی شدند، بطوریکه مشهدی احمد با بانویی زنجانی وگویا اهل ماجلان و مشهدی قنبرهم با خانواده ای که ازمهاجرین قفقازدر منطقه فومن بودند ازدواج کرد و پایه های زندگی خود را مستحکم تر نمود. مشهدی احمد خراز ازهمسر مومنه اش مرحومه فاطمه زنجانی معروف به «خانمی » فرزند مرحوم استاد ابوالحسن و مرحومه پری خانم ( قابله یا مامای محلی سابق شهر )، صاحب پنج پسر و سه دختر گردید که امروزه فرزندانشان در فومن و تهران با نام خانوادگی:صبرکن زنجانی، احمد نژاد، پندی،محبوبی، صفاریان ماسوله شناخته می شوند. همچنین تعدادی ازافراد منتسب به این خانواده هم شناسنامه :شکری،خلیلی پرور، زیبایی ،سنایی مفرد، تسلیمی ،افشار زنجانی، شجاعی، محنت دیده شاد زنجانی، نوروزی، خوش قدم، رحمتی، داداری، عبدی و غلامی دارند.

امادر این میان ،شخص مورد نظر ما مرحوم مشهدی احمد صبر کن زنجانی بازاری خوشنام و مومنی که سالها درمغازه خود در فروش اجناس خّرازی وکسب روزی حلال اهتمام داشت ، عاقبت دربیست و یکم دیماه سال ۱۳۴۶ در سن ۶۲ سالگی بدرود حیات گفت ودر وادی امامزاده میرزای فومن به خاک سپرده شد.چندی بعد برادرش شادروان مشهدی قنبرمحنت دیده شاد زنجانی هم بعد از عمری تلاش درشغل خّرازی و بندگی خداوند در پانزدهم بهمن ماه سال ۱۳۵۰ در سنین بالای شصت سالگی دیده از جهان فرو بست. همچنین سالها بعدتر همسرمومنه و متدین مشهدی احمد، مرحومه خانمی در دوازدهم تیر ماه سال ۱۳۵۹ در سن ۷۲ سالگی درگذشت و در جوارمزار همسرش آرام گزید.گفتنی است که؛ روانشاد محمد احمد نژاد برادر بزرگ شادروانان :اسماعیل، کاظم ،حسن و رضا از فرزندان مشهدی احمد خّراز بود که بعداز تحصیل وارد بازارگردید و کار پدر را دنبال نمود .او بعدها در شهرمنجیل تأهل اختیار کرد، تا اینکه سرانجام در واقعه زلزله ۳۱خرداد ۱۳۶۹ به همراه همسر منجیلی، مادرخانم ودو پسرش، جانش را ازدست داد ودر گورستان این شهر در جوار دیگر جانباختگان به خاک باز پس داده شد.خدایشان رحمت کناد.

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس