کشمیری ؛ فرهنگ مدار گیلانی

kashmiri (1)[www.fouman.org]

کیوان پندی / زنده یاد حسن کشمیری که ابتدا با نام خانوادگی «ثابت گیلانی» و بعدها «حقیقی گیلانی» شناخته می شد، از جمله پیشگامان فرهنگ در کشورمان است که جای دارد تا به پاس کوشش هایش در این زمینه از وی نیز یادی کنیم. کشمیری به سال ۱۲۸۵خورشیدی در گل افزان فومن تولد یافته و در دوران خردسالی را در این روستا گذرانده است. پدرش محمد علی نام داشته و برادری به نام سبز علی نیز داشته که بعد از مرگ پدر سرپرستی او را بر عهده گرفت. آنطور که گفته میشود حسن کشمیری تحصیلات ابتدایی را در شهر رشت گذراند و پس از آن راهی نجف اشرف گردید و در آنجا به آموختن صرف ونحو وفقه و اصول پرداخت وبعد از اینکه دولت عراق در سال ۱۳۱۰تصمیم به اخراج ایرانیان مقیم کربلا گرفت، وی نیز به ناچار راهی کشورش گردید.
وی در همان وقت از طریق مرزخسروی وارد خاک ایران شد و اندکی بعد در همدان سکونت گزید و دیری نپایید که در این شهر ازدواج کرد ودرهمانجا به استخدام اداره معارف (فرهنگ) درآمد.پس ازچندی به بروجرد وسپس به خرم آباد لرستان منتقل شد واز سال ۱۳۱۲تا۱۳۱۶در دبستان هدایت این شهر به تدریس وتعلیم بچه های آن دیار همت گمارد ودر همان سالها بود که متأسفانه براثر حادثه ای ناگوار فرزندش را ازدست داد. ازسال ۱۳۱۶ مدیریت شماری از دبستان های خرم آباد رابرعهده گرفت وپس ازآن مسولیت اداره فرهنگ الشتر راعهده دارشد. ازسال ۱۳۳۰ که تا ۱۳۳۷ که بازنشسته شدبه عنوان مدیرومعلم در خرم آباد به خدمات فرهنگی خود ادامه داد. سال ۱۳۳۱پس ازفوت همسرش، بانویی لاهیجانی رابه همسری برگزید و از اونیز صاحب چند فرزند گردید.
این مرد وارسته فرهنگ مدار سرانجام در سال ۱۳۵۴در خرم آباد درگذشت وبا به جا گذاشتن نامی نیک با این دنیا وداع کرد. زنده یاد کشمیری از اعضای انجمن های ادبی استان لرستان بود و در سرودن شعر هم دستی داشت. دو اثر از وی برجای مانده که یکی در سال ۱۳۴۳ و دیگری در سال ۱۳۵۱ با هزینه ی شخصی اش چاپ و منتشر شده اند. در یکی از آثار وی به نام «درجستجوی شغل شریف» با مناجات آغاز شده و پس از وصف حال خود، ذیل «عجز وانکسار یا شرح افتخار»چنین آمدهست:

من نه کشمیرم نه جامویی                 نه طلسمم بود نه جادویی

           اهل ایران و خاک گیلانم                 فومنی هستم از گلفزانم ( الی آخر )

منبع : گیلان نامه ( مجموعه مقالات گیلان شناسی ) ، جلد ششم، به کوشش جکتاجی

ارسال نظر

قدرت گرفته از وردپرس | قالب دارینا فارسی شده توسطقالب های فارسی برای وردپرس